morreth: (Default)
morreth ([personal profile] morreth) wrote2017-06-26 11:38 am

Троха про Шерлока і закриття гештальтів


Арсеній дав мені посилання на це відео, і я подивилася його зі змішаним відчуттям.

З одного боку, треба визнати, що автор правий вщент і навкруги. Мофат фіговий сторітеллер. Його детективні інтриги - в тій частині, де він намагається творити детектив - побудовані цілком на "правилі прикольності". Замість детективу про розслідування Шерлока Голмса він дає нам серіял про кльового мудилу Шерлока Голмса.

З іншого боку... чотири сезони це шоу "Королівський жираф" протрималося. І я навіть його люблю - крім четвертого сезону, який я не люблю та не любитиму ніколи.

Але цей хлоп, hbomberguy,як мені здається, розкрив секрет успіху зовсім іншого "шоу": Камшиної опупеї "Відблиски Етерни".

1. Перші книги обіцяють детектив, але зводиться все до безумної кльовості Алви - чек.
2. Всюди розтикані підказки, які потім ведуть нікуди, та "дзвіночки", які повідомляють ні про що - чек.
3. Всюди розтикані "пасхалки", які для фанів мають цінність самі по собі: ооо, у Шерлока на шафці силует "Тардісу"! Оооо, Валме процитував Чехова! - чек.
4. Сюжет ніяк не завершиться, гештальт ніяк не закриється - чек.

І тут мене осяяло. Якщо ця книга, яку навіть більшість фанів вважає слабкою, сформувала потужніший російський літературний фендом (інші російськомовні письменники за кількістю фанфіків і поруч не встали, така сумна реалія) - то, може, задля популярності витвір мистецтва і має бути поганим? 

Адже ці обвислі хвости та недоплетені інтриги породжують у читачеві ілюзію багатозначності та глибокої змістовності. Адже тільки порожнечу можна сприйняти за безодню; де зміст покладено - там фантазії нема де пустувати.