morreth: (Default)
morreth ([personal profile] morreth) wrote2017-03-29 04:17 pm

Троха про ПроЗорро

ProZorro — ЦЕ МИ

Останнім часом дуже посилилася критика системи ProZorro. Критика м’яко кажучи, неконструктивна, часто-густо вона зводиться просто до лайки на адресу ProZorro та тих, хто цю систему просуває.

Частково ця критика пояснюється дуже просто: політичні сили, що вже почали потерпати від ProZorro, корупціонери, яких все частіше палять на підтасованих тендерах або неадекватних закупівлях, просто некомпетентні люди, прагнуть дискредитувати систему, яка заважає їм красти (або просто неефективно витрачати гроші податківців) і жити спокійно.

Але дуже багато людей, не пов’язаних з корупційними структурами, звичайних людей, починають лаяти ProZorro, частково під впливом дискредитаційної кампанії в медіях, але здебільшого – через власне розчарування. ProZorro начебто мала, немов та чарівна паличка, розв’язати проблеми «відкатів» та хабарництва і покінчити з корупцією сама собою. Коли цього не сталося, почались ремствування: «Позорро – самі корупціонери!», «Цю систему корупціонери вже навчилися обманювати» і таке інше.

Давайте розберемося, що таке ProZorro і як ним користатися.

ProZorro — це електронна система, яка дозволяє відслідковувати держзакупівлі у реальному часі. Набравши в адресному рядку браузера prozorro.gov.ua, ви потрапите на головну сторінку, де у вікні пошуку, набравши назву компанії або код ЄДРПОУ, або назву товару, або регіон і що вам заманеться, отримати відомості про те, яка держструктура в кого що купила й за скільки. Ще можна знайти продавця, якщо ви хочете щось купити, і покупця, якщо ви хочете щось продати. Це, власне, все.

ProZorro не відслідковує недобросовісні оборудки та не блокує їх. Вона не складає заяву та не несе її до прокуратури. Не створює недобросовісним чиновникам та бізнесменам поганої репутації.
ЦЕ НАША ЧАСТИНА РОБОТИ.

Якщо ProZorro «не працює», то з однієї-єдиної причини: не працюємо ми.

Це ми не цікавимося, як міська влада витрачає бюджетні гроші. Це ми раз за разом голосуємо за людей, які вже показали, що плутають «личную шерсть с государственной». Це ми підтримуємо у соцмережах збитошників, які «хоча б щось роблять».

Кажуть, що чиновники «навчилися обманювати ProZorro».
Власне, ні. Шахрайський тендер видно одразу. Видно, якщо виграла не та фірма, що надала вигідніших умов, видно, якщо в тендері брала участь лише одна фірма, видно, якщо технічне завдання підтасоване лише під одну фірму. «Обманювати» виходить лише за однієї умови: якщо всім це байдуже.

ProZorro — не чарівна паличка, яка покінчить з корупцією за один помах. ProZorro — це ми з вами.